HP DesignJet T730 36-in-printer (F9A29D)
| Funktioner | |
|---|---|
| Udskrivningshastighed | 25 sek./side på A1, 82 A1-udskifter i timen |
| Blækdråbe | 6 pl (C, M, Y); 12,6 pl (mK) |
| Printhoveddysser | 1376 |
| Printpatron/flaske, volumen | HP 728 Ink Cartridge: matsort (300 ml); cyan, magenta, gul (130 ml); matsort, cyan, magenta, gul (69 ml); cyan, magenta, gul (40 ml) |
| Blæktyper | Dye-baseret (C, M, Y); pigmentbaseret (mK) |
| Printerpatroner/flaske, antal | 4 (C, M, Y, mK) |
| Printhoveder | 1 (C, M, Y, mK) |
| Printpatron/flaske, farve(r) | Cyan, magenta, gul, matsort |
| Printkvalitet farve (bedst) | Op til 2400 x 1200 optimeret dpi |
| Maksimal optisk tæthed (sort) | 8 L* min./2,10 D |
| Udført outputhåndtering | Arkindføring, rullefremføring, indbakke, mediebakke, automatisk, horisontal afskæring |
| Medieformat standard (metriske ruller) | 279 til 914 mm |
| Udvendig diameter på rulle | 100 mm |
| Maksimalt rulleinput | 1 |
| Maksimumvægt for rulle | 6,2 kg |
| Medietykkelse | Op til 11,8 mil |
| Maksimal medietykkelse (metrisk) | Op til 0,3 mm |
| Mediebredde, maksimum | 914 mm |
| Understøttede, primære programmer | Stregtegninger; Renderings; Præsentationer |
| Ikke udskriftsområde (cut-sheet) | 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Ikke-udskriftsområde (rullemedie) | 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Medieformater, brugertilpassede | Indbakke: 210 x 279 til 330 x 482 mm; Manuel fremføring: 330 x 482 til 914 x 1897 mm |
| Understøttede medieformater | Indbakke: A4, A3; Manuel fremføring: A2, A1, A0 |
| Medietyper | Bankpost og glittet papir (bankpost, bestrøget, kraftigt bestrøget, genbrugspapir, almindeligt, klart hvidt), teknisk papir (natural tracing, vellin), film (klar, mat), fotopapir (satin, gloss, semigloss, premium, polypropylen), selvklæbende (selvklæbende, polypropylen) |
| Gramvægt, anbefalet | 60 til 280 g/m² (rulle/manuel indføring), 60 til 220 g/m² (papirbakke) |
| Modelstørrelse | 914 mm |
| Internt lager | Ingen |
| Linjenøjagtighed | ±0,1 % |
| Printerdrivere inkluderet | HP-GL/2-, HP-RTL-drivere til Windows; Raster-driver til macOS og Windows |
| Printersprog | HP-GL/2, HP-RTL, TIFF, JPEG, CALS G4, URF |
| Udskrivningsteknologi | HP Thermal Inkjet |
| Teoretisk minimumsstregbredde | 0,02 mm (HP-GL/2-adresserbar) |
| Garanteret minimumsstregbredde | 0,07 mm (ISO/IEC 13660:2001(E)) |
| Udskrivningssti | Wi-Fi Direct til mobiludskrivning via HP ePrint, Apple AirPrint og HP Smart-app til Android- og iOS-enheder, Windows- og macOS-printerdrivere, understøttelse af udskrivning af Chrome OS, udskrivning fra USB-pennedrev |
| Gennemsnitlig ugentlig udskriftsmængde (D/A1) | 100 D/A1-udskrifter pr. uge |
| Tilslutningsmuligheder, standard | Gigabit Ethernet (1000Base-T), Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Tilslutningsmuligheder, tilbehør | HP USB 3.0 Gigabit LAN-adapter |
| Mulighed for HP ePrint | Ja |
| Netværksklar | Standard |
| Mulighed for mobiludskrivning | Wi-Fi Direct og lokal Wi-Fi-tilslutning, så der kan udskrives fra mobile enheder via HP ePrint, Apple AirPrint™ og HP Smart-app. Understøtter udskrivning fra de fleste smartphones og tablets med følgende operativsystemer: Android, iOS |
| Pakkens mål (B x D x H) | 1578 x 575 x 646 mm |
| Vægt | 43.7 kg |
| Pakkens vægt | 65.7 kg |
| Hukommelse | 1 GB |
| Lydintensitet (aktiv, udskrivning) | 6,5 B(A) (i drift), < 3,4 B(A) (inaktiv) |
| Lydtryk | 48 dB (A) (i drift), < 16 dB (A) (inaktiv) |
| Luftfugtighedsområde under drift | 20 til 80% relativ luftfugtighed |
| Fugtighedsområde ved opbevaring | 0 % til 95 % relativ luftfugtighed |
| Temperaturområde under drift | 5 til 40ºC |
| Temperaturområde under drift | 41 to 104ºF |
| Temperaturinterval under opbevaring | -25 til 55ºC |
| Temperaturinterval under opbevaring | -13 to 131ºF |
| Strømforbrug | 35 watt (udskrivning), 3,5 watt (dvale), 0,2 watt (standby) |
| Strømforsyning | Indgangsspænding (autojustering): 100-240 V (±10 %), 50/60 Hz (±3 Hz), 1,2 A maks. |
| Medfølgende software | HP Click, HP Smart-app, HP Support Assistant, HP Print Preview til Windows, HP DesignJet Utility til macOS og Windows |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | Overholder Klasse B-krav, inklusive: USA (FCC-regler), Canada (ICES), EU (EMC/R&TTE-direktiver), Australien (ACMA), New Zealand (RSM), Kina (CCC), Japan (VCCI); Certificeret som et produkt i Klasse A: Korea (KCC) |
| Energy Star-certificeret | Ja |
| Miljøcertificering | ENERGY STAR, EPEAT Silver, CE-mærkning (herunder RoHS, WEEE, REACH). Overholder WW RoHS-kravene for materialebegrænsning i Kina, Korea, Indien, Vietnam, Tyrkiet, Serbien og Ukraine. |
| Sikkerhed | USA og Canada (CSA-certificeret); EU (kompatibel med LVD, EN 60950-1 og EN 62368-1); Rusland (EAC); Singapore (PSB); Kina (CCC); Mexico (NYCE); Argentina (IRAM); Indien (BIS) |
| Producentgaranti | 2 års begrænset garanti. Garanti- og supportmuligheder varierer afhængigt af produkt, land og gældende lovkrav. |
| Pakkens indhold | HP DesignJet T730-printer, skrivehoved, blækpatroner, printerstativ, spindle, referenceoversigt, opsætningsplakat, startsoftware, netledning |