HP DesignJet Studio Steel 36" printer (5HB14C)
| Funktioner | |
|---|---|
| Udskrivningshastighed | 25 sek./side på A1, 82 A1-udskifter i timen |
| Blækdråbe | 5,5 pl (C, M, Y); 12 pl (K) |
| Printhoveddysser | 1376 |
| Printpatron/flaske, volumen | 80 ml (K); 38 ml (K); 29 ml (C, M, Y) |
| Blæktyper | Farvestofbaseret (C, M, Y), Pigmentbaseret (K) |
| Printerpatroner/flaske, antal | 4 (C, M, Y, K) |
| Printhoveder | 1 (cyan, magenta, gul og sort) |
| Høj sidekapacitet (farve) | 20 ml blæk giver 101 A1-sider, idet der tages højde for vedligeholdelsesrutiner |
| Printpatron/flaske, farve(r) | Cyan, magenta, gul, sort |
| Printkvalitet farve (bedst) | Op til 2400 x 1200 optimeret dpi |
| Maksimal optisk tæthed (sort) | 8 L* min./2,10 D |
| Udført outputhåndtering | Papirfremføring, rullefremføring, automatisk arkføder, papirbakke, automatisk horisontal afskæring |
| Medieformat standard (metriske ruller) | 279 til 914 mm |
| Udvendig diameter på rulle | 100 mm |
| Maksimalt rulleinput | 1 |
| Maksimumvægt for rulle | 6,2 kg |
| Anbefalet medie | Q1396A HP Universal Bond Paper (FSC®-certificeret) |
| Medietykkelse | Op til 11,8 mil |
| Maksimal medietykkelse (metrisk) | Op til 0,3 mm |
| Mediebredde, maksimum | 914 mm |
| Understøttede, primære programmer | Stregtegninger; Præsentationer; Gengivelser |
| Ikke udskriftsområde (cut-sheet) | 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Ikke-udskriftsområde (rullemedie) | 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Medieformater, brugertilpassede | Automatisk arkføder; 210 x 279 til 330 x 482 mm; manuel fremføring: 210 x 279 til 914 x 1897 mm |
| Understøttede medieformater | Automatisk arkføder; A4, A3. manuel fremføring: A4, A3, A2, A1, A0 |
| Medietyper | Bond og bestrøget papir (bond, bestrøget, kraftigt bestrøget, almindeligt, lyst hvidt, blåtryk), teknisk papir (naturlig sporing), film (klar, mat), fotopapir (satin, blankt, halvblankt, polypropylen), selvklæbende (klæbende, polypropylen) |
| Gramvægt, anbefalet | 60 til 280 g/m² (rulle/manuel indføring); 60 to 220 g/m² (automatisk arkføder) |
| Modelstørrelse | 914 mm |
| Internt lager | Ingen |
| Linjenøjagtighed | ±0,1 % |
| Printerdrivere inkluderet | Rasterdriver til Windows og macOS |
| Printersprog | HP-GL/2, HP-RTL, CALS G4, JPEG, URF |
| Udskrivningsteknologi | HP Thermal Inkjet |
| Teoretisk minimumsstregbredde | 0,02 mm |
| Udskrivningssti | Print Anywhere med HP Smart-app, HP Click, HP-driver til macOS, HP-driver til Windows, understøttelse af udskrivning til Chrome OS, e-mailudskrivning, HP Print Service-plugin til Android, Apple AirPrint |
| Tilslutningsmuligheder, standard | Gigabit Ethernet (1000Base-T), Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Fjernudskrivning aktiveret | Ja |
| Udskriv filer i flere størrelser med ét klik | Ja |
| Mindste produktmål (B x D x H) | 1317 x 555 x 932 mm |
| Pakkens mål (B x D x H) | 1470 x 575 x 646 mm |
| Vægt | 41,7 kg |
| Pakkens vægt | 62 kg |
| Hukommelse | 1 GB |
| Lydintensitet (aktiv, udskrivning) | 5,8 b (A) (i drift), < 3,4 B (A) (inaktiv) |
| Lydtryk | 42 dB (A) (i drift), < 16 dB (A) (inaktiv) |
| Luftfugtighedsområde under drift | 20 til 80% relativ luftfugtighed |
| Fugtighedsområde ved opbevaring | 0 % til 95 % relativ luftfugtighed |
| Temperaturområde under drift | 5 til 40ºC |
| Temperaturområde under drift | 41 to 104ºF |
| Temperaturinterval under opbevaring | -25 til 55ºC |
| Temperaturinterval under opbevaring | -13 to 131ºF |
| Driftshøjde | Op til 3000 m |
| Genbrugsplast i hardware baseret på plastikkens vægt | 10% |
| Strømforbrug | < 35 W (ved udskrivning), < 5,6 W (klar), < 2,1 W (dvale), < 0,2 W (standby) |
| Strømforsyning | Indgangsspænding (autojustering): 100-240 V (±10 %), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA maks. |
| Medfølgende software | HP Click, HP Smart-app, HP Print Preview for Windows, HP Easy Start, HP DesignJet Utility for Windows, HP Support Assistant |
| Elektromagnetisk kompatibilitet | Overholder Klasse B-krav, inklusive: USA (FCC-regler), Canada (ICES), EU (EMC/RED-direktiver), Australien (ACMA), New Zealand (RSM), Kina (CCC), Japan (VCCI); Certificeret som et produkt i Klasse B: Korea (KCC) |
| Energy Star-certificeret | Ja |
| Miljøcertificering | ENERGY STAR; WEEE; EU RoHS; EAEU RoHS; REACH; ErP |
| Sikkerhed | USA og Canada (CSA-certificeret); EU (kompatibel med LVD, EN 60950-1 og EN 62368-1); Rusland, Hviderusland og Kasakhstan (EAC); Ukraine (UA); Singapore (PSB); Kina (CCC); Argentina (IRAM); Indien (BIS); Mexico (NYCE) |
| Producentgaranti | 2-års begrænset hardwaregaranti |
| Pakkens indhold | HP DesignJet Studio Steel 36" printer, printerstativ, automatisk dokumentføder, valsedække, printhoved, startblækpatroner, spindel, oversigtsvejledning, installationsplakat, lysnetledning |