OMEN Gaming Laptop 16-ap0024no (CF9T5EA)
| Operativsystem | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processorfamilie | AMD Ryzen™ 9-processor |
| Processor | AMD Ryzen™ 9 8940HX (maks. boost-klokfrekvens op til 5,3 GHz, 64 MB L3-cache, 16 kerner, 32 tråde) |
| Chipsæt | AMD indbygget SoC |
| Grafik | Diskret, NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB dedikeret GDDR7-hukommelse) |
| Hukommelse | 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB) (Overførselshastigheder på op til 5600 MT/s.) |
| Internt lager | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
|
| Skærm | 16", 2K (1920 x 1200), 60-144 Hz, IPS, meget micro-edge, uden genskær, 300 nits, 62,5 % sRGB |
| Berøringsskærm | Nej |
| Screen-to-body ratio (uden højttalere) | 87.49% |
| Farveskala | 62.5% sRGB |
| Lysstyrke | 300 nit |
| Flimmerfri | Ja |
| Mindste produktmål (B x D x H) | 35.75 x 26.9 x 2.54 cm (rear); 35.75 x 26.9 x 2.61 cm (front) |
| Vægt | 2,45 kg |
| Software – produktivitet og økonomi | 1 måneds prøveperiode for nye Microsoft 365-kunder |
| Medfølgende software | 1 måneds gratis prøveperiode på Adobe; 3 måneders gratis prøveperiode på PC Game Pass |
| Cloud-service | 100 GB Dropbox-lagring i 3 måneder |
| Batteritype | 4-cellers 70-Wh litiumionpolymer ( |
| Opladningstid for batteriet | Understøtter hurtig batteriopladning: Ca. 50 % på 30 minutter |
| Trådløs forbindelse | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) og Bluetooth® 5.4 trådløst netværkskort (Ny standby (tilsluttet)) |
| Netværksgrænseflade | Integreret 10/100/1000 GbE LAN |
| Produktfarve | Sort, sort Chrome-logo |
| Tastatur | Sort tastatur med 4 zoner med RGB-bagbelysning i fuld størrelse, numerisk tastatur, med 26 taster med rollover og teknologi til forhindring af artefakter på grund af lav svartid |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD-kamera med temporal støjreduktion og digitale, indbyggede dual array-mikrofoner |
| Lyd | DTS:X® Ultra; To højtalere; HP Audio Boost; HyperX |
| Pegeenhed | HP Imagepad |
| Udvidelsessokler | 2 M.2 (SSD) |
| Porte | 1 USB Type-A 10 Gbps signalhastighed; 2 USB Type-A 5 Gbps signalhastighed; 1 AC smart-stik; 1 HDMI 2.1; 1 kombineret hovedtelefon-/mikrofonstik; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10 Gbps signalhastighed (USB-strømforsyning 3.0, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge)
|
| Strømforsyningstype | 230-W vekselstrømsadapter |
| Sikkerhedsstyring | Kamera med privatlivsblænde; Understøtter Trusted Platform Module (firmware TPM) |
| Inputenheder | IR-termisk sensor |
| Miljøspecifikationer for bæredygtighed | Ocean-bound plastik i kant Tastaturtaster og sakse indeholder genbrugsplast |
| Producentgaranti | 1 år (1/1/0) begrænset garanti omfatter 1 år med reservedele og arbejdskraft. Ingen reparation på stedet. Vilkår og betingelser varierer fra land til land. Der gælder visse begrænsninger og undtagelser. |