HP OmniBook 5 Laptop Next Gen AI 16-ag1021no (C42DLEA)
| Operativsystem | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processorfamilie | AMD Ryzen™ AI 7-processor |
| Processor | AMD Ryzen™ AI 7 350 (maks. boost-klokfrekvens op til 5,0 GHz, 16 MB L3-cache, 8 kerner, 16 tråde) |
| Chipsæt | AMD indbygget SoC |
| Grafik | Integreret, AMD Radeon™ 860M Graphics |
| Hukommelse | 16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (indbygget) (Overførselshastigheder på op til 7500 MT/s.) |
| Internt lager | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
|
| Skærm | 16", 2K (1920 x 1200), IPS, meget micro-edge, uden genskær, 300 nits, 62,5 % sRGB |
| Berøringsskærm | Nej |
| Screen-to-body ratio (uden højttalere) | 88.90% |
| Farveskala | 62.5% sRGB |
| Lysstyrke | 300 nit |
| Flimmerfri | Ja |
| Mindste produktmål (B x D x H) | 35,77 x 25,48 x 1,79 cm (foran); 35,77 x 25,48 x 1,86 cm (bagpå) |
| Vægt | 1,79 kg |
| Software – produktivitet og økonomi | 1 måneds prøveperiode for nye Microsoft 365-kunder |
| Medfølgende software | McAfee Online Protection (30 dages prøve); 1 måneds gratis prøveperiode på Adobe; 2 måneders prøveperiode på Xbox Game Pass Premium |
| Forudinstalleret software | Copilot i Windows med Copilot-tast |
| Cloud-service | 100 GB Dropbox-lagring i 3 måneder |
| Batteritype | 3-cellers litiumionpolymer 59 Wh ( |
| Batteritid | Op til 14 timer og 45 minutter |
| Opladningstid for batteriet | Understøtter hurtig batteriopladning: Ca. 50 % på 30 minutter |
| Trådløs forbindelse | MediaTek Wi-Fi 6E MT7922 (2 x 2) og Bluetooth® 5.3 trådløst kort |
| Produktfarve | Gletsjersølv aluminium |
| Tastatur | Bagbelyst tastatur i fuld størrelse med numerisk tastatur, Soft gray |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD IR-kamera med temporal støjreduktion og digitale, indbyggede dual array-mikrofoner |
| Lyd | DTS:X® Ultra; To højttalere; HP Audio Boost |
| Pegeenhed | HP Imagepad |
| Porte | 1 USB Type-A 10 Gbps signalhastighed; 1 USB Type-A 5 Gbps signalhastighed; 1 HDMI-udgang 2.1; 1 kombineret hovedtelefon-/mikrofonstik; 2 USB Type-C® 10 Gbps signalhastighed (USB-strømforsyning 3.1, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge)
|
| Strømforsyningstype | 65 W USB Type-C™-vekselstrømsadapter |
| Sikkerhedsstyring | Knap til afbrydelse af mikrofon; Privacy-lukker på kamera; Understøtter Trusted Platform-modul (TPM) |
| Miljøspecifikationer for bæredygtighed | Ocean-bound plastik i højttalerkabinet(ter) og ramme; Tastaturtaster og sakse indeholder genbrugsplast; Genanvvendt metal i cover, tastaturramme, sidebånd og hængseldæksel/-dæksler |
| Producentgaranti | 1 år (1/1/0) begrænset garanti omfatter 1 år med reservedele og arbejdskraft. Ingen reparation på stedet. Vilkår og betingelser varierer fra land til land. Der gælder visse begrænsninger og undtagelser. |