OMEN Transcend Laptop 14-fb1814no (BQ9Y6EA)
| Operativsystem | Windows 11 Home |
|---|---|
| Processorfamilie | Intel® Core™ Ultra 7-processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255H (op til 5,1 GHz med Intel® Turbo Boost Technology, 24 MB L3-cache, 16 kerner, 16 tråde) |
| Chipsæt | Intel® indbygget SoC |
| Grafik | Diskret, NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU (8 GB dedikeret GDDR7-hukommelse) |
| Hukommelse | 16 GB LPDDR5x-7467 MT/s (indbygget) (Overførselshastigheder på op til 7467 MT/s.) |
| Internt lager | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD
|
| Skærm | 14", 3K (2880 x 1800), OLED, 48-120 Hz, 0,2 ms responstid, UWVA, glas fra kant til kant, micro-edge, lavt blåt lys, SDR 400 nits, HDR 500 nits, 100 % DCI-P3 |
| Berøringsskærm | Nej |
| Screen-to-body ratio (uden højttalere) | 83.73% |
| Farveskala | 100% DCI-P3 |
| Lysstyrke | 400 nit |
| Flimmerfri | Ja |
| Mindste produktmål (B x D x H) | 31,3 x 23,35 x 1,69 cm (foran); 31,3 x 23,35 x 1,79 cm (bagpå) |
| Vægt | 1,63 kg |
| Software – produktivitet og økonomi | 1 måneds prøveperiode for nye Microsoft 365-kunder |
| Medfølgende software | 1 måneds gratis prøveperiode på Adobe; 2 måneders prøveperiode på Xbox Game Pass Premium |
| Cloud-service | 100 GB Dropbox-lagring i 3 måneder |
| Batteritype | 6-cellers litiumionpolymer 71 Wh ( |
| Opladningstid for batteriet | Understøtter hurtig batteriopladning: Ca. 50 % på 30 minutter |
| Trådløs forbindelse | Intel® Wi-Fi 7 BE201 (2 x 2) og Bluetooth® 5.4 trådløst netværkskort |
| Produktfarve | Sort aluminium |
| Tastatur | Sort tastatur med 4 zoner med RGB-bagbelysning i fuld størrelse, og 26 taster med rollover og teknologi til forhindring af artefakter på grund af lav svartid |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD IR-kamera med temporal støjreduktion og digitale, indbyggede dual array-mikrofoner |
| Lyd | DTS:X® Ultra; To højtalere; HP Audio Boost; HyperX |
| Pegeenhed | HP Imagepad |
| Porte | 2 USB Type-A 10 Gbps signalhastighed; 1 HDMI 2.1; 1 kombineret hovedtelefon-/mikrofonstik; 1 Thunderbolt™ 4 med USB Type-C® 40 Gbps signalhastighed (USB-strømforsyning, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 10 Gbps signalhastighed (USB-strømforsyning, DisplayPort™ 1.4a)
|
| Strømforsyningstype | 140 W USB Type-C®-strømadapter |
| Sikkerhedsstyring | Understøttelse af Trusted Platform Module (firmware TPM) |
| Inputenheder | IR-termisk sensor |
| Miljøspecifikationer for bæredygtighed | Ocean-bound plastik i højtalerkabinet(ter) og kant; Genbrugsmetal i cover, tastaturramme, base og hængseldæksel (-dæksler); Tastaturtaster og sakse indeholder genanvendt genbrugsplastik |
| Producentgaranti | 1 år (1/1/0) begrænset garanti omfatter 1 år med reservedele og arbejdskraft. Ingen reparation på stedet. Vilkår og betingelser varierer fra land til land. Der gælder visse begrænsninger og undtagelser. |