HP Laptop 14-em0250AU (CF5B6PA)
| Operating system | Windows 11 Home Single Language |
|---|---|
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 processor |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7530U (up to 4.5 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Chipset | AMD integrated SoC |
| Graphics | Integrated, AMD Radeon™ Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 MT/s (2 x 8 GB) (Transfer rates up to 3200 MT/s.) |
| Internal Storage | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
|
| Display | 35.6 cm (14") diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 84.01% |
| Color gamut | 45% NTSC |
| Brightness | 250 nits |
| Flicker-free | Yes |
| Dimensions (W x D x H) | 32.37 x 21.5 x 1.79 cm (front); 32.37 x 21.5 x 3.25 cm (rear) |
| Weight | 1.4 kg |
| Software included | McAfee Online Protection 30-day trial |
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Battery type | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer ( |
| Battery life | Up to 10 hours and 15 minutes |
| Battery recharge time | Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card (Modern Standby (Connected)) |
| Product color | Natural silver |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft gray keyboard |
| Camera | HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Audio | Dual speakers |
| Pointing device | HP Imagepad |
| Ports | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo
|
| Power supply type | 45 W Smart AC power adapter |
| Security management | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| Fingerprint reader | Fingerprint reader |
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |