Jump to content Polska-Polski
HP.pl Produkty i Usługi Wsparcie i Sterowniki Rozwiązania Jak Kupić
» Kontakt z HP
HP.com Polska

W jaki sposób używany jest laser

» 

Wydajność wkładów

Content starts here

Inne czynniki wpływające na wydajność kasety LaserJet

HP LaserJet Metodologie testowania wydajności ISO/IEC pozwalają klientom porównywać zadeklarowaną wydajność kaset drukujących różnych producentów. Na rzeczywistą wydajność danej kasety ogromny wpływ ma tzw. styl drukowania klienta (rodzaj drukowanych dokumentów, rozmiar zleceń drukowania, gęstość obrazu itp.). Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, wydajność drukowania może się znacznie różnić od deklarowanej i w związku z tym a firma HP nie może zagwarantować, że klient za każdym razem uzyska deklarowaną wydajność drukowania w stronach. Wielu klientów uzyska wydajność większą od deklarowanej, podczas gdy inni uzyskają mniejszą, odpowiednio do stylu drukowania. Więcej szczegółów można znaleźć w części Wydajność drukarek LaserJet w stronach.

Firma HP projektuje swoje urządzenia LaserJet w taki sposób, aby zapewniały wysoką jakość przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów przez cały okres użytkowania. Systemy drukowania LaserJet składają się z drukarek i kaset drukujących HP LaserJet. Kasety drukujące (zwane czasem kasetami z tonerem) zawierają o wiele więcej niż toner. Te kasety drukujące to skomplikowany system składający się z wielu części, z których jedna to toner.

Kasety drukujące różnią się pewnymi szczegółami, w zależności od urządzenia, do którego są przeznaczone, celem spełnienia różnych potrzeb klientów. Na przykład kasety drukujące dla czarno-białych drukarek LaserJet będą wyglądały inaczej niż kasety przeznaczone do kolorowych drukarek HP LaserJet. Drukowanie w kolorze jest o wiele bardziej skomplikowane niż drukowanie w czerni; co więcej, kasety użyte do drukowania w kolorze będą różnić się w zależności od modelu kolorowych drukarek HP. Te różnice to efekt starań firmy HP, by zapewnić wszystkim swoim klientom najwyższą wartość i jakość drukowania.

Poza tonerem wszystkie kasety drukujące LaserJet posiadają wiele dodatkowych części mechanicznych. Te elementy, takie jak wywoływacz, fotoprzewodnik (PC) i ostrze czyszczące, zużywają się w procesie drukowania tak jak toner. Pomimo trwałości, jaką się charakteryzują, różne style drukowania mogą sprawić, że poszczególne elementy będą się zużywać w różnym czasie. Na przykład w niektórych drukarkach laserowych drukowanie w większości stron o małej zawartości tekstu może spowodować zużycie danych części przed wyczerpaniem toneru. W innych przypadkach drukowanie głównie na wąskim papierze (np. kopertach) może sprawić, że pierwszym elementem, który się zużyje będzie fotoprzewodnik. Zużycie tych elementów może spowodować pogorszenie jakości druku, tak samo jak zużycie toneru.

Toner to skomplikowana substancja chemiczna, która ściśle współpracuje z innymi elementami kasety w celu uzyskania stałej, wysokiej jakości druku. Wykorzystanie całego toneru z kasety drukującej LaserJet nie jest możliwe. Część toneru będzie zalegać w kasecie. Możliwość użycia tego toneru i ilość toneru pozostającego w kasecie zależy od stylu drukowania klienta i rodzaju kasety. Ponieważ toner w procesie drukowania porusza się (jest mieszany), może się zużyć i nie nadawać się do drukowania. Zużycie może prowadzić do nieprawidłowego utrwalania obrazu i powodować defekty druku. Na wydajność kasety drukującej wpływ mają także inne czynniki. Na przykład:

  • Zatrzymywanie i włączanie drukowania – Po każdym rozpoczęciu zlecenia drukowania wykonywanych jest kilka obrotów systemu drukowania przed i po zakończeniu drukowania. Te obroty powodują zużywanie się elementów systemu drukowania, łącznie z tonerem.

  • Warunki atmosferyczne w miejscu użytkowania urządzenia – Firma HP projektuje swoje systemy drukowania tak, aby zapewniały niezawodność i jakość drukowania w różnych środowiskach pracy, jednak w niektórych środowiskach zużycie toneru może być mniejsze lub większe, co ma wpływ na wydajność. Na przykład w środowiskach o dużej wilgotności wydajność spada.

  • Problemy z oddzieleniem i formuły oddzielania – W drukarkach kolorowych stosuje się specjalne tryby, które wyłączają kolorowe kasety w momencie drukowania w czerni. Nazywa się to oddzieleniem. W zależności od ilości czarno-białych i kolorowych dokumentów wysyłanych do drukarki, system oddzielania może w niektórych przypadkach nie zadziałać. Klienci cenią sobie szybkość drukowania, dlatego też system oddzielania zaprojektowany jest tak, aby zbalansować szybkość drukarki – która jest większa gdy kasety nie są oddzielane – i minimalne zużycie kaset kolorowych. Częstotliwość oddzielania może mieć wpływ na żywotność kaset kolorowych w związku ze zużyciem samej kasety, a nie wyczerpaniem toneru.

  • Toner jako substancja smarująca – Niektóre systemy drukowania używają pewnej niewielkiej ilości toneru jako substancji smarującej. Obszary kontaktu ostrzy czyszczących na fotoprzewodniku i systemie przenoszącym wymagają niewielkiej ilości toneru do zmniejszenia tarcia i zwiększenia żywotności. Zużycie tej ilości toneru brane jest pod uwagę podczas testów wydajności ISO (mówiąc inaczej „dodatkowy” toner do celów związanych ze smarowaniem jest dodawany podczas produkcji kaset).

  • Niedodrukowywanie – Aby polepszyć jakość druku i podkreślić czerń w niektórych obszarach strony, urządzenia HP mogą korzystać również z kaset kolorowych. Ma to na celu uzyskanie jak najlepszej jakości.

  • Różnice w wytwarzaniu – Tak jak w przypadku wszystkich wytwarzanych systemów, mogą wystąpić pewne różnice we wszystkich częściach systemu druku. Różnice te mogą być związane z kalibracją systemu drukowania, co oznacza, że od czasu do czasu drukarki HP będą dokonywać kalibracji. Inne różnice powstałe w procesie produkcji nie są związane z kalibracją i mogą wpływać na wydajność systemu druku. Aby te różnice były jak najmniejsze, do testowania wydajności firma HP używa różnych drukarek i różnych kaset drukujących. Metody testowania ISO, z których korzysta firma HP wymagają przetestowania 3 drukarek, z których w każdej należy przetestować 3 kasety/zestawy kaset.

  • Czerń kompozytowa – Podczas drukowania czarno-białych obrazów i zdjęć może zostać użyta tzw. „kompozytowa czerń” – mieszanka kolorów, która umożliwia uzyskanie lepszej jakości obrazów i lepszych odcieni szarości niż w przypadku użycia tylko toneru czarnego. Użytkownicy, którzy korzystając z drukarek kolorowych chcą drukować tylko z wykorzystaniem toneru czarnego, mogą skonfigurować opcje drukarki w taki sposób, by było to możliwe. Na przykład zaznaczenie opcji „drukuj w skali szarości” spowoduje drukowanie za pomocą samego czarnego toneru.

Wybór użytkownika (tryby drukowania i ustawienia gęstości)

Także użytkownik może wpłynąć na ilość atramentu używanego do drukowania zdjęcia lub dokumentu. Pozwalają na to dwa ustawienia drukarki: jedno związane z trybami drukowania, a drugie z gęstością. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie tryby robocze wydruku cechują się niższą jakością wydruku i zużywają mniej toneru niż domyślny tryb normalny wydruku. Ustawienie gęstości można zmieniać w zakresie od 1 do 5, gdzie 3 to wartość domyślna. Im niższe ustawienie, tym mniej toneru jest zużywane. Urządzenie może mieć także specjalne ustawienia opisane w Przewodniku użytkownika.

Systemy drukowania HP LaserJet nie będą pracować dopóki nie zostaną zainstalowane wszystkie materiały eksploatacyjne. Zmniejsza to ryzyko marnowania papieru i innych materiałów podczas drukowania.
Wersja do wydruku
Ochrona danych osobowych Korzystanie z tej witryny oznacza akceptację zasad jej użytkowania
© 2024 Hewlett-Packard Development Company, L.P.